MUZEUM KRESÓW I ZIEMI OSTROWSKIEJ
w OSTROWI MAZOWIECKIEJ
Prywatne muzeum powstało 14 grudnia 2013 r. z inicjatywy Państwa Marzeny i Zbigniewa Banaszek w oparciu o ich fundusze. Muzeum mieści się w odrestaurowanym wojennym spichlerzu wybudowanym w 1941 r. przez Niemców na potrzeby zaopatrzenia frontu wschodniego. Ekspozycja rozmieszczona jest w czterech bardzo dużych salach (dwie z nich na piętrze przeznaczone są na wystawy planszowe, spotkania i prelekcje). W pierwszej sali na parterze zlokalizowano pamiątki z Kresów Wschodnich, druga sala to ekspozycja militariów oraz licznych pamiątek związanych ze Szkołą Podchorążych Piechoty, która funkcjonowała w pobliskim Komorowie.

Muzeum wpisane na listę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posiada bardzo bogate zbiory dokumentów i pamiątek związanych z historią jednostek wojskowych stacjonujących w Ostrowi Mazowieckiej i okolicy, od wieku XIX do czasów współczesnych.
Wśród zbiorów muzeum znajdują się pamiątki po:
– powstańcach styczniowych,
– pułkach armii carskiej stacjonujących w koszarach w Komorowie:
23. Niżowskim Pułku Piechoty, 24. Symbirskim Pułku Piechoty
i 6. Brygadzie Artylerii,
– z okresu I Wojny Światowej pamiątki po Polnische Wehrmacht
i Pułkach Piechoty Legionów: 1., 2., 5., 7., 8. i 9. oraz 86. Pułku Piechoty,
– z okresu II Rzeczypospolitej pamiątki po: 71. Pułku Piechoty, Szkole Podchorążych Piechoty, 18. Pułku Artylerii Lekkiej,
– z okresu okupacji pamiątki po ostrowskim Obwodzie AK „Opocznik”,
– oddziałach powojennego antykomunistycznego ruchu oporu,
– stacjonujących tu jednostkach Ludowego Wojska Polskiego.
Muzeum posiada ciekawą ekspozycję historyczną związaną
z Kresami.
W Muzeum znajduje się unikalny zbiór pamiątek po
rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
Prezentowana jest także ekspozycja dotycząca dziejów Ziemi Ostrowskiej od czasów średniowiecza do czasu II Wojny Światowej.
Na konkursie zorganizowanym w 2016 roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Mazowiecki Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej otrzymało nagrodę za zajęcie III miejsca w kategorii „Najciekawsza wystawa” za wystawę pt. „Polska, słup granitowy Armii Polskiej – Szkoła Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej Komorowie. Historia, zabytki, tradycje, pamiątki, absolwenci.


Również w organizowanym przez Tygodnik „Do Rzeczy” konkursie „Na straży historii” Zbigniew Banaszek oraz Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej otrzymało nominację do nagrody „Strażnik Pamięci 2016”
w kategorii „Mecenas”.
Na prezentowanych poniżej zdjęciach z Muzeum przedstawiono fragmenty bardzo bogatych zbiorów:

Fragment ekspozycji – strona lewa

Fragment ekspozycji – strona prawa
Ekspozycja pamiątek z Powstania Styczniowego na Ziemi Ostrowskiej

Ekspozycja pamiątek po stacjonujących formacjach Armii Carskiej w Komorowie: 6. Brygadzie Artylerii, 23. Niżowskim pp i 24. Symbirskim pp

W Muzeum osobny fragment pomieszczenia zajmują zbiory pamiątek historycznych związanych ze Szkołą Podchorążych Piechoty. Znajduje się tu unikatowa, bardzo bogata kolekcja „Jednodniówek” wydawanych w SPP, w których kolejne roczniki Szkoły przedstawiały szczegółowo życie i szkolenie przyszłych oficerów Wojska Polskiego.
Część Muzeum, w której eksponowane są liczne zbiory pamiątek związane z SPP

Jedna z ośmiu gablot z pamiątkami związanymi z SPP

Do ciekawych eksponatów należy odznaka „stopnia chorąży” na naramienniku
w kształcie trefli splecionej ze sznurków z czasów Polskiej Siły Zbrojnej (oficerowie mieli na trefli kolejne gwiazdki).

W zbiorach Muzeum znajdują się: „orginalna szafa podchorążego” oraz
„orginalna szfa kancelaryjna” z wyposażenia SPP.

